Vox TV Dom Kako da Vašim vrtnim crijevom učinkovito zalijevate biljke i travnjake

Kako da Vašim vrtnim crijevom učinkovito zalijevate biljke i travnjake




Predugo zalijevajte i stvarate otvoreni poziv za gljivice. Zalijevajte premalo, a korijenje postaje plitko. Zalijevajte navečer, a kukci izlaze na gozbu. Voda je previsoka, a pola vlage gubi se isparavanjem.

Loše navike zalijevanja pravi su zločin – doslovno. Voda je dragocjen resurs bez obzira bavite li se vrtom ili ne. Razmislite o prikupljanju vode za svoj vrt bačvama za kišu koje imaju priključke za vrtna crijeva. Možete napraviti vlastitu bačvu za kišu ili kupiti.

Uz malo znanja, svi možemo postati bolji potrošači, bolji vrtlari, bolji čuvari svog okoliša i pametno koristiti naše vrtno crijevo. Pročitajte sledeće savjete.

  • Kada je najbolje vrijeme za zalijevanje biljaka vrtnim crijevom? To je popularno pitanje. Zalijevajte rano ujutro kada je sunčeva svjetlost najslabija, zemlja najhladnija, a lišće će se satima osušiti prije noći. Ciljajte između 5 i 10 sati.
  • NEMOJTE zalijevati navečer kada je tlo toplo i mokro lišće može privući insekte, gljivice i bolesti.
  • Zalijevajte duboko i u manje razmaka kako biste dosegli korijenje, dio biljke koji treba hranjive tvari, šećere i hormone sadržane u vodi. Natapanje tla vrtnim crijevom do dubine od 5 do 6 inča potiče biljke na dublje korijenje, što će dugoročno omogućiti zdraviji vrt.
  • NEMOJTE koristiti vrtno crijevo često što potiče plitak rast korijena. 
  • Usmeravajte vrtno crijevo u podnožje biljke i izbjegavajte vlaženje lišća, koje izaziva gljivice. Također, izgubit ćete manje vode zbog isparavanja, a budući da nanosite vodu izravno na zonu korijena, voda će biti lako dostupna korijenju biljke.
  • NEMOJTE zalijevati vrtnim crijevom iznad glave. Ovisno o veličini biljke, voda možda nikada neće pogoditi tlo jer lišće može zasjeniti bazu biljke.
  • Dajte travnjacima centimetar vode tjedno tijekom sušnih razdoblja za koje je, uz vrtno crijevo sa prskalicom, potrebno oko 90 minuta da se isporuče na jedno područje. Ako nemate vodomjer, postavite praznu konzervu od tune. Kad se napuni, gotovi ste!
  • NEMOJTE zalijevati travnjak vrtnim crijevom  više ili manje nego što je potrebno jer ta količina utječe na rast korijena — temelj zdravog, lijepog travnjaka.
  • NE koristite sustave za navodnjavanje s tijelima blizu tla. Ako koristite vrtno crijevo sa prskalicom, odlučite se za male prskalice koje vam omogućuju promjenu obrazaca isporuke vode ili, za velika područja, koristite pulsirajuću, rotirajuću prskalicu koja izbacuje vodu vodoravno velikom brzinom koja prevladava gubitak uslijed isparavanja ili vjetra.
  • NEMOJTE koristiti vrtna crijeva sa prskalicama koje raspršuju velike količine vode u zrak, od kojih većina ispari prije nego što udari o tlo. Izbjegavajte zalijevanje i u vjetrovitim danima.
  • NE zalijevajte drveće i grmlje – osobito tek zasađene – izravno svakih 7 do 10 dana.
  • NEMOJTE se oslanjati na vrtna crijeva sa prskalicama i sustave za navodnjavanje kako bi došli do podnožja drveća i grmlja.
  • ZA zalijevanje povrtnjaka koristite vrtna crijeva za natapanje. Opet udarite u tlo, a ne u biljku.
  • NEMOJTE koristiti vrtna crijeva sa gornjim prskalice u povrtnjacima. Više vode se gubi isparavanjem nego što se apsorbira u tlo.
  • NEMOJTE koristiti vrtno crijevo i mlaznicu koja baca široku mlaznicu koja vlaži lišće, a ne uvijek tlo.
  • Redovito radite vrtove sa posudama za vodu, obično jednom dnevno tijekom vrućih i sušnih razdoblja. Zabijte prst u tlo. Ako vam se čini da je suho sve do drugog zgloba, vrijeme je za zalijevanje vrtnim crijevom.
  • Nemojte misliti da je kontejnerske vrtove potrebno zalijevati samo kada je potrebno sve ostalo. Lonci zadržavaju toplinu, pa se zatvoreno tlo suši brže od vrtnog tla.
  • NE malčirajte gredice i posude s nekoliko centimetara kompostiranog materijala, koji hladi tlo, zadržava vlagu i pomaže u sprječavanju korova.
  • NEMOJTE zalijevati ne-malčirano tlo. Snaga vode može prskati biljke vlažnom zemljom i uzrokovati otjecanje.

Kako da znate kada zalijevati vrtnim crijevom biljke? 

Ako biljke uvenu, to je obično znak da je tlo suho, ali biljke koje podlegnu truleži korijena također uvenu, pa morate provjeriti tlo da biste znali je li suho. Dvaput provjerite tako što ćete pogledati tlo (suho tlo je svjetlije boje) ili ugurati prst u posude. Drugi način za provjeru suhoće tla je lagano podizanje ruba lonca. Suhe posude teže manje (podignite jednu odmah nakon zalijevanja da biste saznali kakav je osjećaj kada je mokar).

Na početku vegetacije biljke treba rjeđe zalijevati. Kako ljetne vrućine počinju cvrčati i biljke postaju bujne, možda ćete zalijevati vrtnim crijevom posude jednom ili čak dva puta dnevno. Veće posude trebaju zalijevati rjeđe od manjih.

Mnogi vrtlari zgrabe kante za zalijevanje mi Vam savjetujemo Investirajte u visokokvalitetno vrtno crijevo. To vam dugoročno štedi novac, tako da ćete umjesto svake godine mijenjati vrtno crijevo, možda ćete morati mijenjati samo mlaznicu ili zaporni ventil svakih nekoliko godina.

Zalijevanje drveća i grmlja

Kako stabla rastu, postaju sve žednija. Mlada stabla s promjerom debla od dva inča ili manje, na primjer, trebaju najmanje 10 galona sporo procijeđene vode svaki tjedan, dok stabla promjera do šest inča zahtijevaju dvostruko veću količinu. Srećom, zrela stabla bolje podnose uvjete suše od mladih stabala zbog svog opsežnog, potpuno razvijenog korijenskog sustava, a metoda za zalijevanje je jednostavna: samo redovito zalijevajte vrtnim crijevom travnjak. Pejzažno grmlje treba zalijevati  vrtnim crijevom svakih sedam do 10 dana (ljeti možda pet do sedam dana), a obavezno ih duboko natopiti, iako je sasvim u redu da se između zalijevanja malo osuši.

Savjet: Smanjite rizik od gljivičnih bolesti zalijevanjem baze biljaka, a ne vrhova.

Zalijevanje travnjaka

Općenito govoreći, travnjacima je potrebno oko dva inča vode svaki tjedan. Jednostavno uključite vrtno crijevo sa prskalicom na sat ili dva svakih sedam do 10 dana, ovisno o vašoj klimi. Zapamtite, pješčano tlo se brzo ocijedi, pa ga je potrebno često zalijevati. Glinena zemlja, s druge strane, dugo zadržava vodu, tako da ne trebate zalijevati tako često.

Ako zalijevate vrtnim crijevom na padini ili je vaše tlo jako zbijeno, pokušajte zalijevati u fazama kako biste postigli najbolju apsorpciju. Zalijevajte svoj travnjak dok ne vidite otjecanje, zatim prestanite zalijevati, pričekajte da se otjecanje smanji i počnite ponovno.

Malč, malč, malč

Sjajan način za uštedu vode je malčiranje gredica za cvijeće i povrće. Malč ima višestruke prednosti osim očuvanja vode: suzbija korov, stabilizira temperaturu tla, dodaje organsku tvar i poboljšava izgled vašeg krajolika. Pokrijte podnožje svega – drveća, grmlja, cvijeća i povrća – slojem malča od dva do četiri inča.

Što koristite? Neki od najboljih organskih malčeva su borove iglice, slama; drvna sječka od bora, sekvoje, čempresa ili cedra; ljuske kakaa; ljuske sjemenki pamuka; i zdrobljene ljuske pekana. 

Eksperimentirajte malo dok ne pronađete šta Vašoj bašti najviše prija!

Related Post